Május 15. A Család Nemzetközi Napja - Prevenciós órák középiskolásoknak, hogy egy pofon elcsattanása ne váljon természetessé

Május 15. A Család Nemzetközi Napja

Május 15. A Család Nemzetközi Napja

A család világszerte az egyik legfontosabb, sérthetetlen intézményként van számon tartva. Éppen ezért, az ENSZ május 15-ét, a család nemzetközi világnapjává nyilvánította, amelynek az idei témája a család kiemelt szerepe, az edukáció és a jólét. A jeles naphoz kapcsolódóan az Ökumenikus Segélyszervezet, az AVON támogatásával, a családon belüli erőszak megakadályozására hívja fel a középiskolások figyelmét prevenciós programja segítségével.

A családon belüli erőszakban a gyermekek is érintettek, azonban van, hogy ezt észre sem veszik, hiszen beleszülettek egy helyzetbe, ezért természetesként értékelik az otthon történteket. Annak érdekében, hogy a gyermekek tisztában legyenek az esetlegesen őket érő agresszióval és annak megoldási lehetőségeivel, az Ökumenikus Segélyszervezet 2012-ben elindította prevenciós és szemléletformáló középiskolai programját. Az elmúlt 5 évben 171 osztályfőnöki órát és 44 tréninget tartottak, amivel több, mint 3000 középiskolást értek el. A 2016/2017-es tanévtől kezdve az AVON 12 millió forintos támogatásának egy részéből Budapesten került megszervezésre a program.

A prevenciós foglalkozások célja megismertetni a tanulókat a családon belüli erőszak, gyermekbántalmazás fogalmaival és felhívni a figyelmüket ezekre a problémákra. „Foglalkozásainkat osztályfőnöki óra keretében tartjuk, ahol egy hatékonyságmérő kérdőívet is kitöltenek a diákok az óra előtt, illetve után. A kérdőívek eredményei azt mutatják, a program rendkívül fontos ebben a korosztályban, hiszen a diákok olyan információkat hallanak a családon belüli bántalmazás, párkapcsolati erőszak témakörében, amelyekhez máshol, más módon nem tudnának hozzájutni”- mondta el a program kapcsán Hellenbárt László, óratartó tréner.

„A korábbi években készített felmérésekben azt láttuk, hogy a családi működésre, a kapcsolati erőszakra vonatkozóan sajnos megdöbbentőek az eredmények. A választ adó diákok 20%-a nem szívesen megy haza iskola után és tölti otthon a hétvégét, illetve közel ugyanennyien hangosították már fel a tévét otthon, hogy ne hallják a szüleik veszekedését. A válaszoló tanulók 8 %-a azt is látta már, ahogy a szülei megütik egymást. Ez egy 30 fős osztálynál átlagosan legalább 2 gyermeket jelent. A fizikai bántalmazás mellett az érzelmi elhanyagolás is jelen van a családokban, a tanulók majdnem 14% érzi úgy, hogy a szülei nem figyelnek oda rá, nem hallgatják meg.  
 
„Már ebből a néhány adatból is látszik, hogy sajnos nagyon sok tennivalónk van még, ezért is fontos a program folytatása az idei tanévben is. Küldetésünk a prevenciós foglalkozásokkal, hogy információt adjunk a diákoknak a bántalmazás formáiról, közreműködjünk annak megelőzésében, hogy áldozattá váljanak, és megismerjék a segítő helyeket, ahová fordulhatnak.  Szintén fontos cél a pedagógusok felkészítése, informálása, érzékenyítése a téma iránt. Nagy örömünkre szolgál, hogy az AVON támogatásának köszönhetően a programunkat folytathatjuk a budapesti iskolákban. Ebben a tanévben 6 szakember segítségével, már 50 foglalkozást tartottunk, 650 diáknak. Célkitűzésünk, hogy a projekt lezárásáig 1000 fiatalt elérjünk” – mondta a program kapcsán Gáncs Kristóf, az Ökumenikus Segélyszervezet kommunikációs igazgatója.

2024. május 19., vasárnap, Ivó, Milán

Csillagpont Rádió podcast

Időjárás